Houby do zásoby

Doba přípravy: Do 2 hodin

Počet porcí: 1 litr

Na balení sušených hub budete potřebovat: malý hrnek z varného skla, bílý pečicí papír, stuhu, malé dřevěné krabičky, lepidlo Herkules, přírodní kůži.

Na houbové sádlo: dřevěné krabičky s víčkem, pečicí papír, kulatou koženou barevnou tkaničku, dřevěné knoflíky.

Suroviny:

  • houby vhodné k sušení 1 košík
  • Na 1 litr houbového sádla:
  • domácí čerstvě vyškvařené sádlo 500 ml
  • čerstvé houby 1 kg
  • šťáva z 1/2 citronu
  • tymián 1 snítka
  • sůl

Postup:

Houby očistěte a nakrájejete na tenké plátky. Rozložte je na pečicí papír a usušte na stinném místě nebo v sušičce. Uzavřete je do skleniček.

Část sušených hub rozemelte na jemný prášek a zabalte do malých sáčků nebo krabiček. Toto houbové koření je ideální k dochucování polévek a omáček.

Sádlo: Houby nakrájejte na kostky zhruba 3 x 3 cm. Na části sádla je opékejte asi 10 až 15 minut. Přidejte zbytek sádla, tymián a šťávu z poloviny citronu. Zvolna prohřejte, dosolte podle chuti. Nechte částečně vychladnout, než si nachystáte potřeby k zabalení.

Balení: Na pečicí papír obkreslete obvod horního okraje hrnku, přidejte cca půl centimetru a vystřihněte kolečko. Po celém obvodu kolečka vystříhejte v přidané šíři (půl centimetru) malé trojúhelníčky v rozestupech asi dvou centimetrů. Vzniklé záložky ohněte směrem dovnitř kolečka – vytvoříte papírové víčko k hrnečku, které připevníte stuhou.

Malé dřevěné krabičky naplňte houbovým kořením. Kolem spodního lemu víčka nalepte herkulesem proužek přírodní kůže. Z kůže udělejte „ouško“ na víčku – kožený provázek přeložte a zauzlujte. Těsně za uzlem kůži odstřihněte a přilepte k víčku.

Dřevěné krabičky vyložte pečicím papírem a naplňte vlažným sádlem. Kuchyňskou pinzetou urovnejte houby a bylinky. Nechte sádlo zcela vychladnout. Krabičku uzavřete víčkem a převažte koženou tkaničkou s navlečeným dřevěným knoflíkem.